Kalendár sviatkov USA

V Spojených Štátoch Amerických sa počas roka slávia desiatky sviatkov. Niektoré z nich určite poznách, no o niektorých si možno ešte nepočul. Ak chceš zostať v prehľade kedy sa ktorý sviatok v USA oslavuje tak si na správnom mieste

okt
14
Po
Columbus Day
okt 14 celý deň
Columbus Day

Je štátnym sviatkom USA. Oslavuje sa každý rok druhý pondelok v Októbri. V tento deň roku 1498 po prvý krát Christopher Columbus stúpil nohou na pevninu, kde sa v dnešnej dobe nachádzajú spojené Štáty Americké. Sviatok uzákonil Franklin Roosevelt v roku 1937.

nov
11
Po
Veterans Day – Deň vojenských veteránov
nov 11 celý deň
Veterans Day - Deň vojenských veteránov

Veterans Day – Deň veteránov je štátnym sviatkom vo všetkých štátoch USA okrem Wisconsinu. Oslavuje sa cez víkend ktorý je najbližšie ku 12. Novembri v roku. Počas tohto sviatku sa konajú v mestách rôzne pochody a oslavy. Najznámejší pochod sa koná v New Yorku na 5th Avenue, kam sa príde pozrieť cez pol milióna ľudí. Naprieč USA v tento deň reštaurácie ponúkajú jedlo zadarmo pre vojnových veteránov. V Spojených Štátoch žije momentálne cez 19.3 milióna veteránov s čoho je 1.6 milióna žien.

dec
25
St
Christmas Day – Vianoce
dec 25 celý deň
Christmas Day - Vianoce

Viac ako tretina populácie na našej planéte oslavuje Vianoc. Výnimkou nie sú ani Spojené Štáty Americké. Oslavujú ich o deň neskôr ako mi 25. Decembra. V uliciach môžes cítiť Vianočnú atmosféru na každom rohu. Obchody sú tematicky vyzdobené vianočnou dekoráciou. Počas Vianoc sa určite oplatí navštíviť New York alebo aj iné mesté. Ich zoznam si môžeť prečítať na tomto odkaze.

jan
1
St
New Year’s Day – Nový rok
jan 1 celý deň
New Year's Day - Nový rok

Nový rok sa v Amerike oslavuje rovnako ako všade inde na svete. Ľudia sa spolu schádzajú a prežijú prvé chvíle nového roka so svojimi najbližšími. Vo väčších mestách sa konajú ohňostroje, na ktoré sa prídu pozrieť tisíce ľudí. Medzi tie najznámejšie patrí ohňostroj v New Yorku alebo San Franciscu.

jan
20
Po
Martin Luther King Jr. Day
jan 20 celý deň
Martin Luther King Jr. Day

Každý rok sa tretí pondelok v Januári oslavuje narodenie Martin Luther King Jr. Tento deň je zaradení medzi jeden zo štátnych sviatkov. Deti v tento deň nemajú vyučovanie v školách a väčšina pracujúcich ľudí má platené voľno zamestnávateľom.