Kalendár sviatkov USA

V Spojených Štátoch Amerických sa počas roka slávia desiatky sviatkov. Niektoré z nich určite poznách, no o niektorých si možno ešte nepočul. Ak chceš zostať v prehľade kedy sa ktorý sviatok v USA oslavuje tak si na správnom mieste

dec
25
St
Christmas Day – Vianoce
dec 25 celý deň
Christmas Day - Vianoce

Viac ako tretina populácie na našej planéte oslavuje Vianoc. Výnimkou nie sú ani Spojené Štáty Americké. Oslavujú ich o deň neskôr ako mi 25. Decembra. V uliciach môžes cítiť Vianočnú atmosféru na každom rohu. Obchody sú tematicky vyzdobené vianočnou dekoráciou. Počas Vianoc sa určite oplatí navštíviť New York alebo aj iné mesté. Ich zoznam si môžeť prečítať na tomto odkaze.

jan
1
St
New Year’s Day – Nový rok
jan 1 celý deň
New Year's Day - Nový rok

Nový rok sa v Amerike oslavuje rovnako ako všade inde na svete. Ľudia sa spolu schádzajú a prežijú prvé chvíle nového roka so svojimi najbližšími. Vo väčších mestách sa konajú ohňostroje, na ktoré sa prídu pozrieť tisíce ľudí. Medzi tie najznámejšie patrí ohňostroj v New Yorku alebo San Franciscu.

jan
20
Po
Martin Luther King Jr. Day
jan 20 celý deň
Martin Luther King Jr. Day

Každý rok sa tretí pondelok v Januári oslavuje narodenie Martin Luther King Jr. Tento deň je zaradení medzi jeden zo štátnych sviatkov. Deti v tento deň nemajú vyučovanie v školách a väčšina pracujúcich ľudí má platené voľno zamestnávateľom.

feb
18
Ut
President’s Day – Deň narodenia Washingtona
feb 18 celý deň
President's Day - Deň narodenia Washingtona

V tento štátny sviatok sa oslavuje narodenie prvého prezidenta USA – George Washingtona. Jeho sochu môžeš vidieť aj vyrytú do skaly Mount Rushmore. Každý rok sa oslabuje tretí Pondelok vo Februári. 

mar
17
Ut
Saint Patrick’s Day – Deň svätého Patrika
mar 17 celý deň
Saint Patrick's Day - Deň svätého Patrika

Deň svätého Patrika sa oslavuje najmä v Írsku, no popularitu si získal aj v USA. Nie je federálnym sviatkom celých USA ale iba štvrti Suffolk County v štáte Massachusetts. No aj napriek tomu sa slávi naprieč celými Spojenými Štátmi. V mnohým mestách sa konajú oslavy a pochody. V meste Chicago zafarbia vodu na zeleno čo je hlavnou farbou tohto sviatku. Dátum oslavy pripadá každý rok na 17. Marca.