Slideshow TOPlist

Los Angeles

Los Angeles sa nachádza v štáte California kde je zároveň aj najväčším a jedným z najdôležitejších miest západného pobrežia USA. Mesto má 4 milióny obyvateľov, pričom z predmestiami a zo všetkými štvrťami je to až 15 miliónov ľudí, čo z neho robí druhé najväčšie mesto USA hneď po New Yorku. LA sa nachádza v suchej subtropickej oblasti , ročne je tu až 325 slnečných dní! Priemerná letná teplota je 29 °C a zimná 21 °C.

Dejiny

Los Angeles bolo založené v roku 1781. V roku 1892 boli v meste objavené veľké zásoby ropy. Následne v roku  1923 už produkovalo štvrtinu celosvetovej ťažby ropy. V 20. Rokoch 20. Storočia sa začal rozvíjať filmový a technický priemysel. V roku 1850 malo LA len 1 600 obyvateľov.  Najviac sa mesto rozvíjalo po skončení druhej svetovej vojny.

Šport

Los Angeles bolo 2-krát hostiteľom olympijských hier a to v rokoch 19321984. Nachádza sa tu množstvo profesionálnych športových klubov. Najpopulárnejším športom v LA je basketbal a baseball.  V basketbale má mesto dva profesionálne kluby Los Angeles Lakers Los Angeles Clippers. Lakers vyhrali 16 krát finále play-off NBA , naposledy to bolo v roku 2010. Bassebalové kluby v najvyššej divízii majú taktiež dva – Los Angeles Dodgers Los Angeles Angels. V LA sa nachádza aj hokejový klub Los Angeles Kings, ktorý hrá v NHL a dva futbalové kluby - Club Deportivo Chivas USALos Angeles Galaxy obidva tieto kluby hrajú v major league soccer čo je najvyššia futbalová liga v Severnej Amerike.

Doprava

Los Angeles je dôležitým dopravným uzlom, v meste sa nachádza celkom 27 diaľnic, ktoré sú stále preplnené pričom množstvo z nich je osem prúdových. Keďže v LA je množstvo áut sú tu problémy zo znečistením životného prostredia a zo smogom. Smog zapríčiňuje horšiu viditeľnosť a vytvára v meste “biely opar“. Na jedného obyvateľa LA pripadajú až 3 autá! Ďalší veľmi používaný dopravný prostriedok je metro , denne prepravý  približne 350 tisíc ľudí. Momentálne je 57 staníc metra ale ďalších 23 je vo výstavbe. Celková dĺžka koľaji je 140km. V meste sa nachádza jedno z najvyťaženejších letísk sveta Los Angeles International Airport, z ktorého sa dostanete lietadlom takmer kdekoľvek. Ročne prepravý 70 miliónov ľudí. V centre je taktiež vyťažená autobusová doprava, ktorá premáva v celom meste.

Los Angeles highway

Zábava a oddych

V meste nájdete mnoho známych pláží ktoré sa objavili v nejdenom filme. Medzi tie najznámejšie patria Venice beach , Santa Monica beach a Malibu beach. Pár minút autom od mesta sa nachádza Disneyland – najnavštevovanejší zábavný park na svete, v ktorom o zábavu nebude núdza. V LA sa môžete pozrieť na chodník slávy (walk of fame)  ktorý sa nachádza na Hollywood boulevard. V chodníku sú napísané mená najúspešnejších hercov, producentov a spevákov. Ak máte záujem môžete ísť na prehliadku filmových štúdii a pozrieť sa ako prebiehajú nakrúcania tých najúspešnejších filmov.

 

Zaujímavosti :

  • Vo štvrti Venice nájdete Musle beach na ktorej môžete vidieť športovcov a bodybuilderov ako dvíhajú činky a cvičia
  • Najnižšia teplota bola nameraná v roku 1989 a dosahovala len -7.8 °C. Naopak najvyššia dosahovala 46.7 °C v roku 1985
  • HOLLYWOODLAND bol pôvodný nápis na Hollywood hills , až neskôr, keď začal prekvitať filmový priemysel odstránili “LAND“ a vznikol z toho HOLLYWOOD.
  • Los Angeles International airport je šieste najväčšie letisko na svete
  • Pôvodný názov Los Angeles bol "El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula" čo v preklade znamená "Dedina Panny Márie, Kráľovnej anjelov na rieke Porziuncola"
Los Angeles panorama
Los Angeles panorama Los Angeles Hollywooland Hollywood chodnik slavy
Mestá21.7.2014

     Mohlo by Vás zaujímať

Chicago

Nachádza sa na severe USA.
Rozprestiera sa cez tri Americké štáty - Illinois, Wisconsin a Indiana

Ktorá štvrť v New Yorku je najkrajšia?


Fórum o USA
Slideshow