Slideshow TOPlist

Empire State Building

V New Yorku sa nachádzajú tisícky mrakodrapov ale najznámejším je určite Empire State Building. Nachádza sa medzi 33.34. ulicou na 5. avenue. Jeho strecha dosahuje výšku 380m a spolu s anténou je Empire State Building vysoký 443m. Nachádza sa v ňom 102. poschodí. Od roku 1931 až do roku 1970 si držal prvenstvo ako najvyššia budova sveta. Empire State Building sa považuje za jednu z ikon Ameriky. Bol postavený v štýle Art Deco, ktorý bol v rokoch stavby veľmi populárny. Začiatok stavby bol zahájenýmarci 1929 a o 2 roky neskôr v apríli 1931 bol otvorený pre verejnosť. Väčšina častí budovy bola vyrobená vopred v dielňach a vďaka tomu bola stavba ľahšia a omnoho rýchlejšia. Za týždeň budova „vyrástla“  priemerne o 4 a pol poschodia. V roku 1986 bol Empire State Building pridaný do národných historických pamiatok. Na vrchole sa od roku 2012 nachádzajú LED svetlá, ktoré osvetľujú budovu v noci. Využívajú sa aj k špeciálnym oslavám a sviatkom, napríklad počas Vianočných sviatkov je osvetlená na zeleno-červenú farbu. V budove sa nachádzajú dve vyhliadkové terasy, z ktorých sa Vám naskytne neopakovateľný pohľad na mesto New York a jeho okolie.

Vyhliadkové terasy na Empire State Buiding

Empire State Building disponuje dvoma vyhliadkovými terasami.  Prvá sa nachádza na 86. poschodí a druhá na najvyššom 102. poschodí. Tá hlavná sa nachádza na 86. poschodí a máte z nej 360° výhľad. Naskytne sa Vám neopakovateľní výhľad na Central Park, Times Square, Brooklyn Bridge alebo na Dolný Manhattan. Druhá vyhliadková miestnosť sa nachádza na 102. poschodí. Počas slnečného dňa môžete z tadeto dovidieť až na 130km. Obe vyhliadkové terasy sú otvorené od 8-mej ráno až do 2-hej hodiny po polnoci. Cena za vstupenku pre dospelého sa pohybuje od $32 až do $75, záleží na tom aký typ si vyberiete. Kompletný zoznam a cenník nájdete na oficiálnych stránkach ESB.

New York Skyride

Na  druhom poschodí sa nachádza atrakcia New York Skyride, ktorá Vás prevedie pomocou simulácie po celom New Yorku. Bola otvorená už v roku 1994. Od otvorenie až do roku 2002 sa premietala pôvodná verzia, ktorá však bola nahradená novou verziou kvôli teroristickým útokom z 11. Septembra 2001. Nová verzia sa premieta dodnes. Jedno premietanie trvá približne 25 minút. Aktuálne ceny si môžete nájsť na ich stránkach.

Zaujímavosti:

  • Anténa, ktorá sa nachádza na streche je používaná na vysielanie hlavných televíznych staníc a rádií v New Yorku
  • Empire State Building je sídlom mnohých firiem, práve preto má aj svoje vlastné poštové smerovacie číslo – 10118
  • V celej budove sa nachádza 73 výťahov, ktoré sa starajú o plynulí prechod medzi podlažiami
  • Na vyhliadkové terasy sa ročne príde pozrieť cez 4 milióny ľudí
  •  Vrchol Empire State Buildingu bol pôvodne naplánovaný ako stanica pre vzducholode
empire state building
empire state building empire state building v noci empire state building pocas vianoc vyhlad z empire state building vyhlad z empire state building v noci vyhliadkova terasa empire state building
New York27.5.2015

     Mohlo by Vás zaujímať

Miami

Nachádza sa na Floride kde je druhé najväčšie mesto. Po celý rok je v Miami teplé počasie.

Ktorá štvrť v New Yorku je najkrajšia?


Fórum o USA
Slideshow