Slideshow TOPlist

Štát New York

Štát New York sa nachádza na východnom pobreží Spojených štátov amerických. Rozprestiera sa na ploche 141 tisíc km2 a jeho počet obyvateľov je 19,75 milióna čo z New Yorku robí 4. najviac zaľudnení štát USA. Jeho hlavným mestom je Albany s počtom obyvateľov približne 100 tisíc. New York susedí s piatimi štátmi: na juhu s New Jersey a Pennsylvaniou, na východe so štátmi Connecticut, Massachusetts a Vermont a na severe s Kanadou. Medzi štáty USA bol zaradený ako 11. a to 26. Júla 1788. Najviac používanými  jazykmi sú angličtina (72%) a španielčina (14%). Najväčším mestom v celom štáte je New York City, ktoré je zároveň aj najväčším mestom v USA. Jeho počet obyvateľov je 8,491 milióna obyvateľov a tvorí takmer polovicu populácie celého štátu. Mesto New York je srdcom celých Spojených štátov, nájdete tu množstvo turistických atrakcií a zaujímavých miest ktoré si určite obľúbite. Ďalšími významnými mestami štátu sú: Buffalo, Rochester, Yonkers a Syracuse. Najvyšším bodom je vrch Mount Marcy, ktorý sa nachádza na  severovýchode štátu a je vysoký 1 629m. V štáte New York sa nachádza 22 národných parkov, 27 národných prírodných pamiatok a 262 národných historických pamiatok.

Zaujímavé miesta v štáte New York

V štáte New York sa nachádza 22 národných parkov. Medzi tie najznámejšie patria: národný park SaratogaWomen’s Rights National Historical Park. Najviac pamiatok je orientovaných v meste New York. Nachádza sa tu Socha Slobody, ktorá bola darovaná Francúzmi. Na hraniciach s Kanadou sa nachádza mesto Niagara Falls - je pomenované po Niagarských vodopádoch, ktoré sa tu nachádzajú. Ďalším zaujímavým miestom je ostrov Ellis Island, ktorý bol prvým miestom kam doplávali imigranti do USA.

Počasie

Štát New York sa nachádza vo vlhkom kontinentálnom pásme až  vlhkom subtropickom klimatickom pásme. Letá tu bývajú teplé s občasnými búrkami a zimy naopak veľmi chladné s množstvom snehových zrážok. Odporúčaná doba na návštevu štátu New York je na prelome jari a leta kedy ešte teploty nie sú nepríjemne vysoké.

New York tabula
New York tabula mesto New York Niagarske vodopady Socha Slobody Albany priroda New York
Štáty USA11.5.2015

     Mohlo by Vás zaujímať

Miami

Nachádza sa na Floride kde je druhé najväčšie mesto. Po celý rok je v Miami teplé počasie.

Ktorá štvrť v New Yorku je najkrajšia?


Fórum o USA
Slideshow