hawaii

Štát Hawaii

Hawaii je jedným zo štátov USA, no ako jediný sa nachádza v Oceánii a skladá sa z viacerých menších ostrovov. K USA bol pridaný ako posledný 50. štát a to 21. Augusta 1959. Je zložený z ôsmych ostrovov – Ni’ihau, Kaua’i, O’ahu, Lanai, Kaho’olawe a najväčšieho – Hawaii, ktorý je taktiež nazývaný aj ako “Veľký ostrov”. Hlavným a najväčším mestom je Honolulu, je situované na ostrove O’ahu. Populácia celého štátu je cez 1.4 miliónov obyvateľov. Hawaii je ôsmym najmenším štátom v USA a 11. najmenej obývaný čo sa týka počtu obyvateľov. Jeho dĺžka pobrežia činí 1210 kilometrov, čo znamená že má štvrté najdlhšie pobrežie v USA hneď za Aljaškou, Kaliforniou a Floridou.

Hawaii disponuje rozmanitou prírodou a teplým klimatickým podnebím. Stal sa obľúbeným miestom na strávenie dovolenky a to hlavne vďaka svojím presnulým plážam a vhodným podmienkam na surfovanie. Hawaiská kultúra je silno ovplyvnená tou Americkou a Ázijskou, ktorá sa tu dostáva do popredia.  

Významné mestá

Najznámejším a zároveň najviac významným mestom je Honolulu na ostrove O’ahu s populáciou 390 tisíc obyvateľov. Je najvyspelejším mestom celého štátu a sústreďuje sa tu väčšina turistického ruchu. V roku 2015 získalo titul ako 2. najbezpečnejšie mesto v celých Spojených štátoch. 

Ďalším významným mestom je Hilo s počtom obyvateľov mierne cez 40 tisíc. Môžete tu nájsť múzeum ktoré je zamerané na Tsunami, a svojím druhom je jediné na celom Hawaii. Nachádzajú sa tu aj viaceré nákupné centrá, kiná či kaviarne.

 Medzi ďalšie väčšie mestá patria: Pearl City, Kahului a Waipahu. 

Kedy navštíviť Hawaii ? 

Hawaii je vhodné navštíviť počas celého roku. Medzi najlepšie mesiace patrí začiatok Mája a počas zimných mesiacov, kedy sa tu nenachádza tak veľa turistov ako počas leta. Dajte si však pozor na to že počas Vianoc sú ceny vyššie ako zvyčajne.

Ak sa ti článok páčil, budeme vďačný za zdieľanie
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.