utah

Utah

Utah leží na západe USA. Rozprestiera sa na ploche 220 tisíc km2 s počtom obyvateľov 3.1 milióna. Je 13. štátom v poradí na základe svojej rozlohy. Utah bol pridaný k Spojeným Štátom Americkým 4. januára 1896 ako 45. štát. Hlavným mestom je Salt Lake City, ktoré je zároveň aj najväčším z počtom obyvateľov približne 980 tisíc. Utah susedí so štátmi: Idaho, Wyoming, Colorado, Nové Mexiko, Arizona a Nevada. Väčšina obyvateľov štátu žije v aglomerácii mesta Salt Lake City.

Salt Lake City
Salt Lake City

V roku 2002 sa tu konali zimné olympijské hry, ktoré sa radia k jedným z najlepších v histórií. Cestovný ruch je tvorený najmä lyžiarmi a snowbordistami keďže sú tu výborné podmienky na zimné športy. Práve preto je najväčší nával turistov práve počas zimných mesiacov. Na území Utahu nájdeš až 5 národných parkov – Arches National Park, Capitol Reef, Canyonlands, Zion National Park a Bryce Canyon.

Povrch Štátu Utah

Povrch štátu Utah je prevažne hornatý. Delí sa na tri hlavné časti: Skalnaté hory, Coloradská náhorná plošina a Veľká panva. Cez stred štátu prechádza Wasatch Range, ktorého hrebene siahajú až do výšky 3650 m.n.m. Na niektorých vrcholoch Skalnatých hôr sa počas celého roka nachádza sneh. Na juhozápade zasahuje do územia štátu Mohavská púšť .

Zaujímavosti

  • Názov štátu Utah je odvodený z jazyka indiánov kmeňa Ute a v preklade znamená ľud hôr
  • 65%  územia štátu je vlastnená vládou
  • Každý rok navštívi národné parky na území Utahu cez 6.5 milióna ľudí
Ak sa ti článok páčil, budeme vďačný za zdieľanie
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.