Tabula New York

Štát New York

Štát New York leží na východnom pobreží Spojených Štátov Amerických. Rozprestiera sa na ploche 141 tisíc km² a jeho počet obyvateľov je 19,75 milióna vďaka čomu sa stáva 4. najviac zaľudneným štátom v USA. Bol zaradený  ako 11. štát v poradí a to 26. Júla 1788. Jeho hlavným mestom je Albany s počtom obyvateľov približne 100 tisíc. New York susedí s piatimi štátmi: na juhu je to New Jersey a Pennsylvania, na východe so štátmi Connecticut, Massachusetts a Vermont a na severe s Kanadou. Najviac používanými  jazykmi sú angličtina (72%) a španielčina (14%). Najväčším mestom je New York City, ktoré je zároveň aj najväčším mestom v USA. Jeho počet obyvateľov je 10 123 654 a tvorí takmer polovicu populácie celého štátu. Mesto New York City je srdcom celých Spojených štátov, nájdete tu množstvo turistických atrakcií a zaujímavých miest ktoré určite stoja za pozretie. Ďalšími významnými mestami štátu sú: Buffalo, Rochester, Yonkers a Syracuse. Najvyšším bodom je vrch Mount Marcy, ktorý leží na  severovýchode štátu a je vysoký 1 629m.

Albany
Hlavné mesto Albany

Zaujímavé miesta v štáte New York

V štáte New York sa nachádza 27 národných prírodných pamiatok, 262 národných historických pamiatok a 22 národných parkov. Medzi tie najznámejšie patria parky patria: národný park SaratogaWomen’s Rights National Historical Park. Najväčší počet pamiatok je situovaných v meste New York. Nájdete tu Sochu Slobody, ktorá bola darovaná Francúzmi. Na hraniciach s Kanadou leží mesto Niagara Falls – je pomenované po Niagarských vodopádoch, ktoré sa tu nachádzajú. Ďalším zaujímavým miestom je ostrov Ellis Island, ktorý bol prvým miestom kam doplávali imigranti do USA.

Počasie

Štát New York sa nachádza vo vlhkom kontinentálnom pásme až  vlhkom subtropickom klimatickom pásme. Letá tu bývajú teplé s občasnými búrkami a zimy naopak veľmi chladné s množstvom snehových zrážok. Odporúčaná doba na návštevu štátu New York je na prelome jari a leta kedy ešte teploty nie sú nepríjemne vysoké.

Ak sa ti článok páčil, budeme vďačný za zdieľanie
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.