los angeles

Los Angeles

Druhé najväčšie mesto v USA a zároveň najväčšie v štáte California. Los Angeles nie je len významným finančným strediskom ale najmä centrom nekonečnej zábavy a odpočinku. Často je aj označované ako „mesto anjelov“.

Los Angeles leží v štáte California kde je zároveň aj najväčším a jedným z najdôležitejších miest západného pobrežia USA. Mesto sa rozprestiera na ploche 1302km² a žije tu momentálne niečo málo pod 4 milión ľudí. Vďaka tomuto je druhým najväčším mestom v Spojených štátoch hneď po New Yorku. Nachádza sa v suchej subtropickej oblasti , ročne je tu až 325 slnečných dní! Priemerná letná teplota je 29 °C a zimná 21 °C.

hollywood sign la

 

Dejiny

LA bolo založené v roku 1781. V roku 1892 boli v meste objavené veľké zásoby ropy. Následne do roku  1923 už produkovalo štvrtinu celosvetovej ťažby ropy. V 20. Rokoch 20. storočia sa začal rozvíjať filmový a technický priemysel. V roku 1850 malo LA len 1 600 obyvateľov.  Najväčší populačný rast zaznamenalo po skončení druhej svetovej vojny.

Šport

Los Angeles bolo 2-krát hostiteľom olympijských hier a to v rokoch 19321984. Nachádza sa tu množstvo profesionálnych športových klubov. Najpopulárnejším športom v LA je basketbal a baseball.  V basketbale má mesto dva profesionálne kluby Los Angeles Lakers Los Angeles Clippers. Lakers vyhrali 16 krát finále play-off NBA , naposledy to bolo v roku 2010. Bassebalové kluby v najvyššej divízii majú taktiež dva – Los Angeles Dodgers Los Angeles Angels. V LA sa nachádza aj hokejový klub Los Angeles Kings, ktorý hrá v NHL a dva futbalové kluby – Club Deportivo Chivas USALos Angeles Galaxy obidva tieto kluby hrajú v major league soccer čo je najvyššia futbalová liga v Severnej Amerike.

Doprava

Los Angeles je dôležitým dopravným uzlom, v meste sa nachádza celkom 27 diaľnic, ktoré sú stále preplnené pričom množstvo z nich je osem prúdových. Keďže v LA je množstvo áut sú tu problémy so znečistením životného prostredia a so smogom. Smog zapríčiňuje horšiu viditeľnosť a vytvára v meste “biely opar“. Na jedného obyvateľa LA pripadajú až 3 autá! Ďalší veľmi používaný dopravný prostriedok je metro , denne prepravý  vyše 350 tisíc ľudí. Momentálne má metro LA 93 staníc a celková dĺžka koľají je 169km. V meste sa nachádza jedno z najvyťaženejších letísk sveta Los Angeles International Airport, z ktorého sa dostanete lietadlom takmer kdekoľvek na svete. Ročne prepraví 70 miliónov ľudí.

 

Zábava a oddych

V meste nájdeš mnoho známych pláží ktoré sa objavili v nejednom filme. Medzi tie najznámejšie patria Venice beach , Santa Monica beach a Malibu beach. Pár minút autom od mesta sa nachádza Disneyland – najnavštevovanejší zábavný park na svete, v ktorom o zábavu nebude núdza. V LA sa môžeš prejsť aj po  chodníku slávy (walk of fame)  ktorý sa nachádza na Hollywood boulevard. V chodníku sú napísané mená najúspešnejších hercov, producentov a spevákov. Ak máš záujem môžeš ísť na prehliadku niektorých filmových štúdii a pozrieť sa ako prebiehajú nakrúcania tých najúspešnejších filmov.

Ak chceš mať krásny výhľad na Los Angeles určite navštív hvezdáreň Griffith Observatory. Nachádza sa v Hollywood Hills a ponúkne neopakovateľné výhľady na celé LA a taktiež na známy nápis HOLLYWOOD. Takže ak chceš pofotiť LA s diaľky tak toto miesto by ti na zozname nemalo chýbať.

Čo si o LA možno nevedel

  • Vo štvrti Venice nájdeš Musle beach na ktorej môžeš vidieť športovcov a bodybuilderov ako dvíhajú činky a cvičia
  • Najnižšia teplota bola nameraná v roku 1989 a dosahovala -7.8 °C. Naopak najvyššia dosahovala 46.7 °C v roku 1985
  • HOLLYWOODLAND bol pôvodný nápis na Hollywood hills , až neskôr, keď začal prekvitať filmový priemysel odstránili “LAND“ a vznikol názov HOLLYWOOD tak ako ho dnes poznáme
  • Los Angeles International airport je šieste najväčšie letisko na svete
  • Pôvodný názov Los Angeles bol „El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula“ čo v preklade znamená „Dedina Panny Márie, Kráľovnej anjelov na rieke Porziuncola“. Dosť komplikovaný názov nemyslíš?

Los Angeles vs. New York – kvíz

Ak sa ti článok páčil, budeme vďačný za zdieľanie
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.